Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Uyeols10
Forum Kahkaha
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu

Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Empty Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu

Mesaj  Usta Paz Eyl. 27, 2009 5:59 pm

slâm’ı seçen siyahî rap müzikçisi Kery James, son aylarda bu seçimiyle konu oldu Fransız gazetelerine. Bunlar arasında, Libération gazetesi 24 Kasım 2001 tarihli nüshasında, Kery James için iki uzun yazı yayınladı.
Gazetenin sorularına verdiği cevaplarda “Eskiden insanları eğlenceye ve şehvete yönelten müzikler yapıyordum” diyor Kery James. “Şimdi ise onları sorumluluk almaya teşvik eden musikiye ağırlık veriyorum.”

Libération muhabiri, bu muhtedî şarkıcıyla ancak Ramazan ayı içinde buluşabildiğini ve konuşmak için de iftar saatini beklemek zorunda kaldığını belirtiyor yazısında. Şarkıcının ekibinin de Müslümanlığı seçtiğini ve hepsinin oruç tuttuğunu da kaydediyor.

Kery James, “Geçmişte büyük hatalar işledim. Müziğimle gençliği şiddete, uyuşturucuya ve demagojiye ittim. Artık onları dürüst ve sağlıklı yaşamaya sevkediyorum” diyor sözkonusu söyleşide. Niçin Müslüman olduğu sorusunu ise, “Bu din bana bir denge getirdi ve sorumlu bir kişi gibi hareket etmeme imkân verdi” diyor.

Kery James, Libération aracılığıyla, medyanın gücünü rap müziğinin değişmesi için kullanma davetinde de bulunuyor. Bütün rap sanatçılarının toplu olarak şuurlanmaları gerektiğini ileri sürüyor. “Artık yeni çıkış yolları gösterilmeden, kurtarıcı yeni bir hedefe yönelmeden veya bu yönde canla başla bir gayret sarfetmeden, sırf mevcut durumun kötülenmesini ve şimdiki hâlin bütün çirkin gerçeklerinin müzik yoluyla dile getirilmesini istemiyorum. Ben, beni dinleyenleri sorumluluk almaya davet ediyorum.”

Yeni Müslüman Kery James’in topluluğunda, bundan böyle üflemeli ve telli çalgılara da yer yok. Sebebini de Kery James şöyle açıklıyor: “İslâm elbette Kur’ân’a dayanır. Fakat Kur’ân’da olmayan hususları, Kur’ân’ın ruhuna uygun olarak bizlere açıklayan Peygamber aleyhisselâmdır. Bunlara da hadis denir. Allah bize Peygamberimizin boş konuşmadığını, Allah’tan vahiy ve ilham alarak bize yol gösterdiğini söylüyor. Hadislerde bazı çalgı âletleri yasaklanmıştır. Tabiî bu, bu çalgı âletlerini kullanan Müslümanların kâfir oldukları veya kâfir olacakları mânâsına gelmez. Bu konuda aşırıya gitmekten kesinlikle kaçınmak lâzımdır.”

Müslüman olduktan sonra adını değiştirip değiştirmediği hususunda hiçbir bilgi vermeyen gazete, Kery James’in yeni çıkan albümünde “İslâmcı bir propaganda bulunmuyor, sadece rap müziğine ve onun değişik biçimlerine karşı sistemli bir saldırı var” haberini veriyor ve şarkıcının şu sözlerini aktarıyor: “Rap müziğinde, kadınlar, benim kendi kız kardeşimi görmek istemediğim ve kadınlığa yakıştıramadığım bir pozisyonda gösterilmek isteniyor. ‘Haydi kıpırdan, canının istediğini yap!’ deniliyor. Ben kendi kızkardeşim için istemediğimi, başkalarının kızkardeşleri için de isteyemem.”
http://www.zaferdergisi.com/article/?makale=315
Usta
Usta
[scroll]Yönetmen[/scroll]
[scroll]Yönetmen[/scroll]

Tecrube Puanı
Karizma Derecesi:
Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Imgleft20000/20000Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Emptybarbleue  (20000/20000)
Tecrube Puanı:
Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Imgleft20000/20000Ünlü Fransız Rapçi Kery James'in Müslüman Oluşu Emptybarbleue  (20000/20000)

http://forumkahkaha.yetkinforum.com