Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
finlandiya oturum izni Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
finlandiya oturum izni Uyeols10
Forum Kahkaha
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

finlandiya oturum izni

finlandiya oturum izni Empty finlandiya oturum izni

Mesaj  Usta C.tesi Ekim 03, 2009 2:50 pm

merhaba arkadaşlar benim sorum şu.biz eylül 4 de evleneceğiz alanyada.eşim finli.onun ordan getirmesi gerek olan evraklar
1- dogum kagıdı (birth certificate)
2-evlenme ehliyet belgesi (certificate capacity to marry)
3- kimlik belgesi yada pasaport.
bu ilk 2 yi finlandiyada helsinki türk konsolosluğnda türkçeye çevirtmesini söyledim diğer evraklar zaten belliş burdan alınacak olan foto hastana kağıtları .bu 2 evrağı türkçeye tercüme ettirip getirmesi yeterlemi acaba?ve biz evlendikten sonra ona apostil yollamam gerekiyormu gerekiyorsa o ne yapmalı o evrakla evliliğimi kayıt ettirecek apostil olmadan kayıt ettirebiliyormu?evlendikten sonra benim ilk ankaraya konsolosluğa gittiğimde ne yapmam gerekiyor ve evlendikten sonra oturum başvurusu için gerekli evraklar tam olarak nelerdir bilen varmı?fin konsolosu arıyorum telefonlar hep melşgul.birde finlandiyanın türkiyede 4 tane fahri konsolosu var acaba onlar bana yardımcı olabilirlermi evlendikten sonra ki ne gerekli aile birleşim belgeleri için?birde oturum başvurusunu veb burdanmı yapsam daha iyi yoksa eşim ordan mı yapsa daha iyi?bilen varrsa lütfen acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar
Selam,öncelikle getirmesi gereken kağıtlar onlar.
Hastaneden bi belge almanıza gerek yok ama evlilik için akdeniz anemisi ve hiv virusu icin testler yaptirmaniz gerekiyor(fiyatını tam hatırlamıyorum ama bi 40-50ytl civarı bişey tutması gerek).Eğerki nerede yaptıracağım dersen,heykel'in karşısındaki binanın 2. yada 3. katında bi tıp laboratuvarı vardı sanırsam,oranın yapıyo olması lazım.Oradanda testleri aldığınız zaman tamamdır.Birde eşinin belgeleri finlandiyadaki türk konsolosluğunda çevirtirken mutlaka apostil yaptırsın belgelere,yani o belgelerin konsoloslukta RESMİ olarak çevirildiği anlaşılsın konsoloslukta(muhtemelen onlar zaten kaşe maşe vururlar,konsolosluğun bi görevide noterlik zaten).

Evlendikten sonra apostil falan yaptırman gerekmiyor.Eşin evlilik cüzdanınızı finlandiyaya götürüp,kendini kaydettirmesi lazım.Yani nasıl biriyle evlendiğinde "ben evlendim" diye biz nüfus'a başvurup kaydettiriyoruz kendimizi,aynı olay.Evlilik cüzdanını tercüme ettirmene falan gerek yok,zaten uluslararası bi belge evlilik cüzdanı.

Daha sonra sana posta yoluyla evlilik cüzdanınızı geri yollaması lazım.Sende bu sırada nüfus müdürlüğüne gidip,evlendiğin için kendini kaydettirip,nüfus cüzdanınıda yenilersin.

Finlandiyanın fahri konsoloslukları yardımcı olamaz sanırsam,olsa bile işlemlerin süresi uzayabilir,çünkü belgelerinin eninde sonunda gideceği yer ankara büyükelçiliği.Oyüzden direk olarak ordan başvurman en iyisi.Birde başvuru için kasım aralık ayına kalmanı tavsiye etmem,işleri oldukça yoğunlaşıyo o dönemlerde.
Finlandiya Büyükelçiliği Sitesi : http://www.finland.org.tr/public/default.aspx?contentlan=21 Finlandiya büyükelçiliğinin sayfası,burada hangi belgeler ile başvurman gerektiği falan herşey yazıyo ama ben buraya yazayım yinede,herkes faydalansın.
Evlilik sebebiyle oturum başvurusu

* Pasaport veya Schengen Anlaşması'nın bütün taraflarınca onaylanmış seyahat belgesi. 2 adet pasaport fotokopisi ile birlikte Lütfen not ediniz: Pasaport fotokopilerinde şahsi bilgilerin, vize ve damgaların olduğu bütün sayfalar yer almalıdır.

* Bir adet yeni çekilmiş fotoğraf ( 47mmx36 mm / yüz uzunluğu 32mm- 36 mm) (arkaplanı beyaz olsun,muhtemelen öyle isteyeceklerdir)

* Evlilik cüzdanı

* Nüfüs idaresi'den nüfüs kayıt örneği - aile toplum kağıdı

Dikkat: Evlilik hem Finlandiya'da, hem de Türkiye'de kaydedilmiş olmalıdır.
Başvuru ücretleri:

* 200 € 18 yaş üstü

* 55 € 18 yaş altı

* 55 € Öğrenim için oturma izni

* 20 € oturum izni transferi (yeni pasaport)

Başvuru ücretiönceden banka hesabına (Euro) yatırılacaktır.Ücretin yatırıldığını gösteren banka dekontu başvuruya eklenmelidir. Banka bilgileri şöyledir:

Finlandiya Büyükelçiliği, Garanti Bankası, Tunalı Hilmi Şubesi, Ankara, hesap no: 107-9091615.

Garanti Bankası şubeleri bu işlem için ücret talep etmemektedir. Ödemenin başka bir bankadan yapılması halinde, banka masraflarından başvuru sahibi sorumludur. Yatırılan ücretin geri ödenmesi söz konusu değildir. Olumsuz cevaplarda iade edilemez.
Birde eşin oradan senin için oturum başvurusu yapamaz,senin başvuru yapman gerek buradan.Mülakat günü falan verirler,sonra mülakata çağırırlar.O konuda da isveç büyükelçiliği ve mülakat konusundan faydalanabilirsin.Orada sorulanların genel olarak hemen hemen aynısını soruyolar.

Bu işlemler baya sinir bozucu ve resmi daire olayları falan pek hoş değil tabiki.Ama mecbur halletmek lazım,sadece sabırlı ol ve çelik gibi sinirlerin olsun.Buarada alanya'da çalışıyomusun?Eğer bi problemin,sorun olursa yine yaz,elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Allah sabır versin,yardımcın olsun.
Usta
Usta
[scroll]Yönetmen[/scroll]
[scroll]Yönetmen[/scroll]

Tecrube Puanı
Karizma Derecesi:
finlandiya oturum izni Imgleft20000/20000finlandiya oturum izni Emptybarbleue  (20000/20000)
Tecrube Puanı:
finlandiya oturum izni Imgleft20000/20000finlandiya oturum izni Emptybarbleue  (20000/20000)

http://forumkahkaha.yetkinforum.com