Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Uyeols10
Forum Kahkaha
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!!

SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Empty SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!!

Mesaj  Usta C.tesi Eyl. 26, 2009 10:37 pm

STAJA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Serbest Muhasebeci veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajına kimlerin başvurabileceği 3568 sayılı Yasa ve ilgili yönetmeliklerle düzenlenmiştir.
I- SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR-LİK STAJINA 3568 sayılı Kanunun 4. maddesindeki genel koşullar ile 5/A –a maddesindeki öğrenim koşul-larını taşıyanların staja başlayabilmek için başvuruda bulunabileceklerine değinilmektedir.
Buna göre; Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muha-sebe, Bankacılık, Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği yüksek öğrenim kurumlarınca onaylan-mış yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumla-rından lisans düzeyinde mezun olmakla beraber, yuka-rıda belirtilen bilim dallarından lisans üstü düzeyinde diploma almış olmak gerekmektedir.

II- SERBEST MUHASEBECİLİK STAJINA 3568 Sayılı Kanunun 5/B maddesindeki öğrenim koşullarını taşıyanların başvuruda bulunabileceklerine değinilmiş-tir. Buna göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ola-bilmek için gereken fakülte ve yüksek okulların konu-ları ile ilgili ön lisans düzeyinde mezun olanlar ile tica-ret ve maliye meslek liselerinden mezun olanlar serbest muhasebecilik stajı için başvuruda bulunabileceklerdir.

Serbest Muhasebecilik stajına yapılacak başvurularda diploma ya da geçici mezuniyet belgesinin sunulması koşuldur. Ön lisans mezunu olunabileceğini gösterir yazı ile staj başvuruları kabul edilmediği gibi, yanlışlıkla başlatılmış stajlar da iptal edilecektir.
Limme mezunları 3568 sayılı Yasa kapsa-mında olmadığından staj başvuruları kabul edilmemektedir.

STAJA BAŞVURU VE SÜRESİ

3568 sayılı Yasa’nın öngördüğü koşullara sahip olanlar her yıl Nisan-Ağustos ve Aralık aylarında staj başvurusunda bulunabilirler.
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik için staj süresi 2 yıl,
Serbest Muhasebecilikte;
* Ön Lisans mezunları için 4 yıl,
* Ticaret Lisesi veya Maliye Meslek Lisesi me-zunları için ise 6 yıl’dır.

Stajın kesintisiz yapılması esas olup, sürelerin hesa-bında ay 30, yıl ise 360 gün olarak değerlendirilir. Ya-sal izinler dışında ilgili ayda eksik staj yapılması söz konusu değildir. Mücbir sebepler dışında stajına ara veren veya düzenli olarak stajlarını devam ettirme-yen adayların stajları Oda ve/veya TESMER Yöne-tim Kurulu kararı ile iptal edilir. Adayların stajlarına devamını Odalar ve/veya TESMER Şubeleri ile yanın-da staj yapılan meslek mensupları denetler ve kontrol ederler. Yanında staj yapılan meslek mensubu stajyerlerin devamsızlıklarını bağlı oldukları odaya bildirmek zorun-dadırlar. Bu durumda da stajın iptali söz konusudur.

STAJ YAPILABİLECEK YERLER

1- Serbest Muhasebecilik Stajı, Yeminli Mali Müşa-vir, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Serbest Muhasebecilerin yanında ve/veya onların gözetim ve denetiminde yapılabilir.
2- Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Stajı ise Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yanında ve/veya onların gözetim ve deneti-minde yapılabilir.

İLK BAŞVURULAR

İlk defa staj başvurusunda bulunacak adaylar staj dosyası açtırarak kişisel evraklar (aşağıdaki 8 madde) ile başvuru yapacaklardır. Staj dosyasında bulunan matbu formlardan sadece 1.sayfa (staj başvuru formu) doldurulacak ve teslim edilecektir. Diğer matbu evrak-lar sınavı kazandıktan sonra işyeri evrakları ile birlikte teslim edilecektir.

Kişisel Evraklar
1) Onaylı nüfus cüzdanı örneği (noter veya muhtar-lıktan)
(T.C.Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, http://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden öğrenerek yazı-cıdan bir örneğini alıp ekleyiniz.)
2) İkametgah senedi
3) Cumhuriyet Savcılığından Adli Sicil Belgesi (Adli sicil kaydı olanlardan mahkeme kararı fotokopisi)
4) Noter onaylı diploma veya geçici mezuniyet belgesi
5) 3 adet fotoğraf (Staja Başlama Değerlendirmesi Başvuru Formuna yapıştırılacak fotoğraf son 6 ay için-de çekilmiş, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtacak nite-likte olmalıdır. Aksi taktirde hiçbir uyarıya gerek olma-dan adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır. Başı kapalı veya peruklu adaylar sınava alınmayacaktır.)
6) Staj başvuru ve sınav bedeline ait banka dekont-larının asılları
7) Staj dosyasının 1.sayfasındaki form (staj başvuru formu eksiksiz doldurulacaktır.)
Cool Staja Başlama Değerlendirmesine Başvurular http://tesmer.anadolu.edu.tr web sayfası üzerinden matbu form doldurularak yapılacaktır. Web sitesine girerek matbu formu doğru ve eksiksiz olarak dol-durup, onayladıktan sonra yazıcıdan bir örneğini alarak, ilgili alana fotoğraf yapıştırıldıktan sonra sınav harcı dekontuyla birlikte bağlı bulunduğu Odaya tes-lim edeceklerdir.Formdaki bilgiler tamamlanıp, onay-landıktan sonra form üzerinde hiçbir değişiklik yapıla-mayacaktır. Bu nedenle adaylar bilgilerini dikkatlice doldurmaları gerekmektedir.

STAJA BAŞLAMA DEĞERLENDİRMESİNDE YER ALAN KONULAR

-TİCARET LİSESİ VE MALİYE MESLEK LİSESİ MEZUNLARI

Genel Kültür ve Yetenek
Türkçe
Matematik
****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Alan Bilgisi
Muhasebe
- Finansal Muhasebe
- Maliyet Muhasebesi
- Mali Tablolar Analizi

Ekonomi
- İktisat
- Kıtlık Tercih ve Fayda
- Arz ve Piyasa Dengesi
- Talep ve Arz Esnekliği
- Arz ve Talep Uygulamaları
- Tam Rekabet Piyasası ve Monopol
- Faktör Piyasaları
- Milli Gelirle İlgili Kavramlar
- Milli Gelir Denge Düzeyi
- Para Teorisi ve Politikası
- Dış Ticaret Politikası
- Döviz Piyasası
- Ödemeler Bilançosu
Maliye
- Maliye İlminin Esasları
- Kamu Ekonomisi
- Kamu Giderleri
- Kamu Gelirleri (Vergi teorisi)
- Bütçe
- Devlet Borçları
- Yerel İdareler
Meslek Hukuku
Hukukun Temel Kavramları

-ÖN LİSANS (2 YILLIK YÜKSEK OKUL) MEZUNLARI

Genel Kültür ve Yetenek
Türkçe
Matematik
Alan Bilgisi
Muhasebe
- Finansal Muhasebe
- Maliyet Muhasebesi
- Mali Tablolar Analizi
- Denetim
Ekonomi
- İktisat
- Kıtlık Tercih ve Fayda
- Talep, Arz ve Piyasa Dengesi
- Talep ve Arz Esnekliği
- Tüketici Dengesi Analizi
- Üretim ve Maliyetler
- Tam Rekabet Piyasası
- Monopol
- Monopolcü Rekabet ve Oligopol Piyasalar
- Faktör Piyasaları
- Uluslararası Ticaret Teorisi
- Uluslararası İktisat Politikası
- Döviz Piyasası
- Ödemeler Bilançosunun Tanımı
- İktisadi Kalkınma ve Büyüme
Maliye
- Kamu Ekonomisi
- Kamu Giderleri
- Bütçe
- Devlet Borçları
- Yerel İdareler
Hukuk
- Meslek Hukuku
- Hukukun Temel Kavramları
- İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
- Vergi Hukuku
- Ticaret Hukuku

LİSANS(4 YILLIK) / YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI

Genel Kültür ve Yetenek
Türkçe
Matematik
Alan Bilgisi
Muhasebe
- Finansal Muhasebe
- Muhasebe Standartları
- Maliyet Muhasebesi
- Mali Tablolar Analizi
- Denetim
Ekonomi
-İktisat
- Kıtlık Tercih ve Fayda
- Talep, Arz ve Piyasa Dengesi
- Talep ve Arz Esnekliği
- Tüketici Dengesi Analizi
- Üretim ve Maliyetler
- Tam Rekabet Piyasası
- Monopol
- Monopolcü Rekabet ve Oligopol Piyasalar
- Faktör Piyasaları
- Uluslararası Ticaret Teorisi
- Uluslararası İktisat Politikası
- Döviz Piyasası
- Ödemeler Bilançosunun Tanımı
- İktisadi Kalkınma ve Büyüme
Maliye
- Kamu Ekonomisi
- Kamu Giderleri
- Bütçe
- Devlet Borçları
- Yerel İdareler
Hukuk
- Meslek Hukuku
- İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
- Vergi Hukuku
- Ticaret Hukuku
- Borçlar Hukuku

STAJA BAŞLAMA DEĞERLENDİRMESİ HAZIRLIK KURSLARI VE EĞİTİM SETLERİ

Merkezi olarak Anadolu Üniversitesi tarafından ya-pılan bu değerlendirme sınavında konularla ilgili genel anlamda bir düzey saptaması yapılmaktadır. Sınav ko-nuları incelendiğinde stajyerlerin almış oldukları eği-timle paralel bir ilişki olduğu görülecektir.
Staja Başlama Değerlendirmesine hazırlık ama-cıyla, Anadolu Üniversitesi ile TESMER arasında yapılan protokolde belirlenen Staja Başlama De-ğerlendirmesi konularına göre Eğitim Setleri hazır-lanmıştır. İsteyen adaylar odalarından alabilirler
Staja Başlama Değerlendirmesine kabul edilen Staj-yerler isterlerse odalarının açmış olduğu hazırlık kursla-rına devam edebilirler.
*SINAVI KAZANAN ADAYLAR, sınav sonuçları açıklandıktan sonraki, staj başlama döneminden itiba-ren 2 yıl içerisinde staja başlamak zorundadırlar. Staja Başlayacak adayların Ocak, Mayıs, Eylül aylarının en geç 10’una kadar işe başlaması gerekmektedir. İşe baş-ladığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde, sınav sonuç belgesinin aslı ile birlikte staja ilişkin evraklarını odası-na teslim etmesi gerekmektedir.

ZORUNLU EĞİTİM PROGRAMI

Staj Yönetmeliğinin 10. maddesi gereğince; Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adaylarına yönelik “Zorunlu Eğitim Programları” teo-rik ve uygulamalı olarak hazırlanmış olup; 2005/1 Ocak döneminden itibaren stajı başlayan adaylarla bir-likte uygulamaya geçilmiştir.
Sürekli stajyer eğitim programı çerçevesinde teorik ve uygulamalı olarak hazırlanan eğitim setleri staj süresince adayların rehberi olacaktır. Stajı başlayan adaylar staj başlangıcından itibaren 15 gün içerisinde www.tesmer.org.tr adresinde yer alan, TESMER Uzaktan Sürekli Eğitim( e-USE) Ön Kayıt Formunu doldurarak kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt yaptı-ran adaylara eğitim setleri gönderilecektir. Bu eğitim programı web tabanlı olup; ders programında yapılacak değişiklikler anında güncellenecek, deneme sınavları ile Ticaret lisesi ve önlisans mezunu stajyerlerin tabi oldukla-rı (A) ve (B) Grubu Ara Dönem Değerlendirmeleri de ileri aşamalarda internet aracılığı ile takip edilebilecektir.
Zorunlu Eğitim; Merkezimizde oluşturulan Bilgi İşlem Merkezinde izlenecek olup; bu eğitime ve bu eğitim sırasında yapılacak sınavlara katılmayan ya-da başarısız olan stajyerlerin stajları Staj Yönetmeli-ğinin 24/b maddesi gereğince iptal edilecektir.
Öğrenim durumlarına göre hazırlanan eğitim setleri staj süresince yılda 3 kez(4 ayda bir) düzenli olarak gön-derilecektir. Adaylar staj süresince alacakları eğitime ilişkin; eğitim seti katkı payı ödeyeceklerdir. Bu katkı payı, staj süresince taksitli olarak stajının türüne göre ;

a) T.Lisesi Mezunu Stajyerler : 6 taksit
b) Önlisans Mezunu Stajyerler : 4 taksit
c) Lisans Mezunu Stajyerler : 2 taksit şeklinde ödeyeceklerdir

STAJIN BAŞLATILMASI VE STAJ DOSYASI

Serbest Muhasebecilik veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajı yapmak için odaya başvuran Staj-yerler Odalar tarafından kendilerine verilecek bir staj dosyası düzenlemek zorundadır. Staja Başlama Değer-lendirmesinde başarılı olup staja başlayan stajyerlerin, başvuru anında düzenlemiş oldukları staj dosyası staj süresince bağlı olduğu odasında kalacak olup, staj bo-yunca stajyerle ilgili TESMER tarafından istenen tüm belgeler bu staj dosyasında yer alacaktır.

I. MESLEK MENSUBU YANINDA (SM, SMMM, YMM Bürolarında/Şirketlerinde) STAJ YAPANLARIN STAJ DOSYASINDA BULUNMASI GEREKEN BELGE VE BİLGİLER

TÜRMOB tarafından düzenlenmiş olan staj dosya-sında (mezuniyet durumuna göre) bulunan matbu bel-gelerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Dosyada istenen,
1- Staj başvuru formu, (matbu)
2- Nüfus cüzdanı örneği, (Noter onaylı veya muhtarlıktan)
3- İkametgah belgesi,
4- Noter onaylı diploma veya geçici mezuniyet belgesi,
5- Cumhuriyet Savcılığından adli sicil belgesi, sabı-kası olanlardan mahkeme kararı,
6- Staj Onay Belgesi Meslek mensubunun doldur-ması gerekmektedir. Şirketlerin (SM-SMMM-YMM) doldurmuş oldukları belgeler kabul edilmeyecektir.
7- Stajyer hakkında bilgi alınacak iki kişi, (matbu)
8- 3 adet renkli fotoğraf,
9- TESMER hesabına yatırılan staja başlama para makbuzu,
10- İşe giriş bildirgesi,
11- Meslek mensubunca verilecek Adayın staja baş-ladığına ilişkin yazı,
12- Meslek mensubunun oda kayıt/faaliyet belgesi, ruhsat fotokopisi (Geçici Kurul tarafından verilen izin belgelerinin fotokopisi kabul edilemez),
13- Staja onay veren Meslek Mensubu SMMM/YMM/Ltd.A.Ş. Ortağı ise Şirketin Genel İmza Sirküleri Fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
14- Adayların ayda bir, aylık SSK bildirgelerini Oda-larına teslim etmeleri gerekmektedir. Aylık SSK bildir-geleri okunaklı olmalıdır. Ayrıca staj bitiminde tüm staj süresindeki çalışmalarını gösterir SSK’dan alınmış Sigortalı Hizmet Cetveli, (İnternet çıktısı kabul edilmeyecektir.)
15- Adayın stajının kabul edildiğine dair Oda ve/veya TESMER Yönetim Kurulu kararı,
16- İşyeri değişikliklerinde gerekli evrakların yeni-den hazırlanması (Staj onay belgesi meslek mensubu Oda kayıt/faaliyet belgesi …vb.)
17- Meslek mensubu tarafından kapalı zarf ile tes-lim edilen Staj Değerlendirme Formu, (kaşeli ve imzalı, her yıl için bir adet ve üç aydan az çalışılan yerlerde form doldurulmayacak)
18- Adayın stajının mutlaka ilgili staj döneminde (Ocak, Mayıs, Eylül) başlatılması ve süresinde bitiril-mesi gerekir,

19- Stajı biten adaylar için Oda ve/veya TESMER şubesi tarafından Staj Bitirme Belgesi düzenlenir. Ayrı-ca meslek mensubundan adayın stajını tamamladığına ilişkin yazı alınır,

20- Adayın Staja Başlama Değerlendirmesini ka-zandığına ilişkin belge,

21- Staja Başlama değerlendirmesi hazırlık kurslarına devam edenlerin almış oldukları kurs katılım belgesi,
22- Askerlik durum belgesi,

23- Stajın başlangıç ve bitiminde Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olmadıklarına dair yazı (Çifte sigortalılığın kontrolü için özellikle dikkat edilecektir),

24- Adayın dosyası staj bitiminde TÜRMOB tara-fından gönderilen inceleme formları doldurulmak sure-tiyle incelenir ve TESMER’e gönderilir.
Usta
Usta
[scroll]Yönetmen[/scroll]
[scroll]Yönetmen[/scroll]

Tecrube Puanı
Karizma Derecesi:
SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Imgleft20000/20000SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Emptybarbleue  (20000/20000)
Tecrube Puanı:
SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Imgleft20000/20000SMMM Stajyer El Kitabı-Aradığınız Herşey Burada!! Emptybarbleue  (20000/20000)

http://forumkahkaha.yetkinforum.com

- Similar topics