Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Forum Kahkaha
Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Uyeols10
Forum Kahkaha
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları

ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Empty ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları

Mesaj  Usta C.tesi Eyl. 26, 2009 8:42 pm

Merhaba arkadaşlar 2009 ÖSS yi sonucuyla yerleştirmesiyle geride bıraktık.Sizlere artısıyla eksisiyle bi seneyi geride bırakmış ve öss yi kazanmış birisi olarak birkaç tavsiyede bulunacağım..Kazanmak için neler yapabiliriz neler yapmamalıyız.

A- Psikolojik Etkenler

1- Şuanda daha eğitim sezonu başlamadı ama mutlaka ve mutlaka hedef belirleyin hayalinizdeki bölümü yazın bi köşeye odanıza/masanıza asın.Onu gördükçe iyi puan alsanızda kötü puan alsanızda çalışma isteği gelecektir size

2- Hedefinizi yüksek tutun.Ben eşitağırlık öğrencisi olduğum için örnek veriyorum hukuk bölümünü istiyorsanız ANKARA ÜNİVERSİTESİ Hukuk fakültesi hedefiniz olsun diyelim orası gelmese bile İstanbul,marmara üniversitesi gelir Ben o konuda yanlış yaptım İstanbul üniversitesi hedefimdi Selçuk Üniversitesine gittik...

3- Her sınavdan her testten ders alın.Denemeye girdiğiniz de kötü yaparsanız inşallah bir dahaki sınava daha iyi yapacağım diyerek motive olun kötü bir durumu iyiye çevirin Her zaman iyi düşünmeye daha fazla motive olmaya çalışın

4- Arkadaşlarınızla yarış havasında olabilirsiniz bunu öneriyorum ama daha önemlisi kendinizle yarışmaktır.Kendinize kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirleyin.Örnek olarak 3.denemenizde EA-2 210 puan aldınız bir sonraki sınav için kendinize başka bir puan hedefi koyun.Yalnız arkadaşlarınızla yarışırken sakın kıskançlığa kapılmayın o duygu çok beterdir daha fazla geriye gidersiniz

5- Arkadaşlarınızla beraber çalışmayı deneyin.İnsan tek başına çalışırken sıkılabilir icabında yapamadığı soru olur üzülür morali bozulur ama arkadaşlarınızla beraber 3-4 kişi çalışabilirsiniz herkes birbirini motive edebilir.Yalnız muhabbet yaparım ben diyorsanız uzak durun

6- Şimdi belkide en önemli psikolojik unsurdan bahsedeceğim.Dua;
mutlaka dua edin.Ders çalışmaktan sıkıldığınız zamanlarda bir rahatlamaya vesile olur.Hiçbir zaman tamamen maddi unsurlara bağlı kalmayın.Hayırlı bi yerler için dua edin, ve tevekkül edin

Şimdi de biraz teknik bilgilere geçelim..

B- TEKNİK BİLGİLER

Yazın Çalışmak Çok Önemlidir.
1- Şuanda Ağustos ayındayız yaz tatili bitti sayılır.Yaz tatilini mutlaka değerlendirmelisiniz ben arkadaşlara her gün 2 konu bitirmeyi tavsiye ediyorum.Hedefleri biraz daha düşük olan ve 2 konu beni çok kasar yapamam diyen arkadaşlar hergün 1 konu bitirmeye uğraşsın.Mutlaka ama mutlaka faydasını göreceklerdir.

Yazın çalışmaya sevdiğiniz dersten başlayabilirsiniz.Örnek olarak mat-1 dersini seviyorsunuzdur lise-1 matematiği hoşuna gidiyor 1 tane soru bankası 1 tane konu anlatımlı kitap alın.Başlayın ve o kitabı bitirmeye uğraşın 9,10,11 sınıf konuları bitirdiniz mi dershanede çok kolaylık sağlyacaktır.Bitirin derken konu anlatımını yapın ve 3 tane test çözdünüz mü yeter fazla zor kitap almayın fazla kasmaya gerek yok

Okulu fazla önemsemeyin.

2- Artık 4.sınıf olduysanız okuldaki sıralamanız zaten aşşağı-yukarı bellidir.Önemli olan dershaneye yüklenmeniz.Okuldaki matematik,geometri gibi derslerin sınavlarına çalışın zaten öss de aynısı çıkar diğer saçma sapan derslere fazla ağırlık vermeyin yazılı akşamı 1-2 saat bakmanız yeterli olacaktır.Tabi bu sizin kapasitenize göre değişir ben ortalama olarak konuşuyorum

Dershane başladı ve ilk dönem

3- Dershane başladıktan sonra kesinlikle konu kaçırmamaya çalışın zaten yazın çalıştıysanız fazla zorluk çekmezsiniz.Her dersten ( yine söylüyorum herkesin kapasitesi değişiktir ama ortalama olarak konuşuyorum) 3 tane kaynak bitirmek en ideali bence.Ben fem dershanesindeydim 1 Fem dergi 1 Fem set 1 de kendi kaynağım vardı.(Not: 2.dönem başladığında tekrarlar başlar burda da kitap almanız gerekecek ona değineceğiz )

4- Dershaneyle okul paralel gitmez (bazı dershanelerde 12.sınıf konularından başlanır ama bu nadir) o yüzden siz dershanedeki konuları daha fazla takip edin ama dediğim gibi okulda matematiği ve geometriyi iyi dinleyip hallettiğiniz zaman nisan-mayıs aylarına doğru dershanede 12.sınıf konuları başladığı zaman çok kolay olur sizin için.Konularda sıkıntı çekmez test çözerek halledersiniz.

5- Sene başlayınca puanım az diye sakın üzülmeyin iyi çalışan bir öğrenci puanını 30 puan arttırabilir.Yeterki çalışın ve bi ivmeniz olsun her sınavda 2 puan 3 puan arttırarak giderseniz temponuz oluşur

Tatiller ve dönem arası...

6- ÖSS maratonunda tatiller ve 1.dönem sonu yani 15 tatil çok önemlidir.Örnek olarak Kurban bayramı tatili geldi siz 1.gününde dinlebilirsiniz hatta 2.günün yarısında da ziyaret vs. derken 2.günün akşamı çalışın eksik konularnız muhakkak vardır.Onları telafi edin unutmayın ki 2.dönem tatiller vs daha azdır böyle fırsatlar kolay kolay insanın eline geçmez.Herkes tatil yaparken sizin çalışmanız daha öne geçirir.

7- 15 tatil tabi ki hepsinden önemli 15 tatilde yeni konu fazla çalışmayın daha çok eski konulara yönelik tekrar yapmanız gerekecek.Tabi tekrar için yine kitap alacaksınız 15 tatilde bütün konuları tekrar etmeye bakın ve kendinize muhakkak bir plan belirleyin. 15 tatilde iyi çalışan biri tatil sonrası 1 ay içerisinde büyük bir artış görebilir.

ve 2.dönem..

8-Bu dönemde artık birşeylerin farkında olmaya başlarsınız Bu dönemde daha fazla sıkılır, daha az ders calismak istersiniz, ve 2.dönem daha çabuk geçer. 2 dönemde bol bol tekrar yapmalısınız 1.tekrarımızı 15 tatilde yapmştık 2.tekrar nisan ayında 3. tekrarda mayıs ayında yapabilirsiniz tekrar yapmazsanız konuları mutlaka ama mutlaka unutursunuz o yüzddn tekrar çok önemlidir.Tekrarları dershane kaynakları değilde farklı kaynaktan alabilrsiniz ama öyle uyduruk kitapları da satın almayın farklı kitap görmek her zaman için iyidir denemelere erkenden başlamayın onları zten dershaneniz size söyler.

DİĞER KONULAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Burdakileri aklıma geldikçe yazacağım

1- Yazıda çok kitaplardan bahsettim kaynak tavsiyesi almak isteyen arkadaşlarım Özel mesaj yoluyla ulaşabilirle buradan reklam olmasın diye yazmak istemedim..
2- Dershanenizin 1.sınıfında olmaya gayret edin.Hocalarınız ne kadar da sınıf farketmiyor desede 1.sınıfta olmak her zaman ayrıcalıklıdır.Hiçbir fark olmasa bile bir ders çalışma havası olur etkilenirsiniz..
3- Uyku düzeninizi iyi ayarlayın ben başlarda ayarlayamadım ilk dönemin büyük bir bölümünde saat 21:00 - 21:30 arası hemen uyuyordum sonradan ilaç aldım.Size ilaç almayı tavsiye etmem ama kendinizi alıştırrsanız sorun çekmezsniniz en erken 23:00-23.30 da yatmalısınız.

-------------------------------------------------------------------------------
Evet arkdaşlar daha uzun çook şey yazılabilir 1 saat sürdü tamamen kendim aklımdan yazdım biraz yorulduğum için bıraktım..Bunlardan hepsini yapamadım ama bunlar bana hocalarımın tavsiyesiydi ve çok faydasını gördüm..ben ilk aklıma gelenleri yazdım tecrübeli arkadaşlardan aramızda varsa onlarda yazsın tecrübelerinden faydalanlm

Ama unutmayın bu dediklerimi yapan herkes kazanacak çok çalşan muhakkak kazanacak diye birşey yok veya azz çalışan da kazanabilir bu işler nasip kısmet işi biraz da. Siz çalışın maddi olarak elinizden geleni yapın gerisini ALLAH ' a bırakın..Herkese başarılar dilerim
Usta
Usta
[scroll]Yönetmen[/scroll]
[scroll]Yönetmen[/scroll]

Tecrube Puanı
Karizma Derecesi:
ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Imgleft20000/20000ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Emptybarbleue  (20000/20000)
Tecrube Puanı:
ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Imgleft20000/20000ÖSS'ye Nasıl Çalışalım ? Psikolojik etkenler, Sınav Taktikleri, Ders tüyoları Emptybarbleue  (20000/20000)

http://forumkahkaha.yetkinforum.com

- Similar topics